Slow Cooker Lentil Soup
Quick to make but rich and delicious flavors of carrots, onion, and celery flavor in this slow cooker lentil soup. Add your favorite spices if you want to add a little kick.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.58 of 5 (132 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 6 cups water
- 1/4 cup fresh parsley, chopped (or 2 tablespoons dried)
- 2 teaspoons beef bouillon (or 2 cubes beef bouillon)
- 1 1/2 cups dry lentils
- 2 medium carrots, sliced
- 1 medium onion, chopped
- 2 medium celery stalks, sliced
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix all ingredients together in slow cooker.
- Cook on low for 8 to 10 hours or high for 4 to 5 hours.
- Serve hot with crackers or bread.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 182.92 |
| Total Fat | 0.72 g |
| Saturated Fat | 0.13 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.09 mg |
| Carbohydrates | 32.77 g |
| Dietary Fiber | 12.28 g |
| Total Sugars | 4.8 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 13.27 g |
| Calcium | 54 mg |
| Potassium | 662 mg |
| Sodium | 264.25 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 5 mg |
| Magnesium | 61 mg |
| Phosphorus | 271 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 166 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 50 mcg |
| Folate | 255 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 51 mg |
Recipes you may also like
- Instant Chocolate Mousse
- Tuna Veggie Antipasto
- Garden Frittata
- Taco Soup
- Scalloped Potatoes II
- Caribbean Casserole
- Chicken Cacciatore
- Chicken Ratatouille
Source
Recipe by: Montana State University Extension Service — Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/slow-cooker-lentil-soup. Federal works are public domain in the United States.