Garden Frittata
This frittata with its blend of colorful vegetables and fresh eggs makes a deliciously nutritious single-dish meal for breakfast, brunch, or supper.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1
- Rating
- 3.82 of 5 (146 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 ounce
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 4 large eggs
- 1/4 teaspoon ground black pepper
- 1/4 teaspoon salt
- 2 medium unpeeled red potatoes
- 1/2 tablespoon olive oil
- 4 cups Italian kale, or other kale variety
- 1/4 cup chopped onion
- 1/2 red bell pepper, chopped
Directions
- Beat eggs, pepper, and salt in large bowl; set aside.
- Microwave potatoes until slightly soft, but not completely cooked; then cube. (Alternate method without microwave: Cube potatoes and boil 5 minutes until slightly soft; then drain.) Chop remaining vegetables while potatoes cool.
- Mix vegetables together.
- Heat oil in a 10-inch non-stick skillet.
- Sauté vegetables for 5 to 8 minutes; add to eggs and mix well.
- Pour egg-vegetable mixture into the same skillet.
- Cook over low to medium heat until eggs are almost set, about 8 to 10 minutes.
- Cover and let sit until eggs are completely set, about 5 minutes.
- Egg dishes should be cooked to 160 ºF.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 183.39 |
| Total Fat | 7.34 g |
| Saturated Fat | 1.97 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 205.5 mg |
| Carbohydrates | 20.68 g |
| Dietary Fiber | 3.15 g |
| Total Sugars | 2.63 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 9.31 g |
| Calcium | 111 mg |
| Potassium | 679 mg |
| Sodium | 238.76 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 42 mg |
| Phosphorus | 176 mg |
| Selenium | 16 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 180 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 55 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 119 mcg |
| Folate | 77 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 185 mg |
Notes
Serving Suggestions: Serve with 8-oz glass of fat-free (skim) milk and 1/2 sliced orange.
Recipes you may also like
- Taco Soup
- Instant Chocolate Mousse
- Slow Cooker Lentil Soup
- Chicken Ratatouille
- Caribbean Casserole
- Chicken Cacciatore
- Pan Roasted Tilapia with Tomatillo Salsa
- Fish with Spinach
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/garden-frittata. Federal works are public domain in the United States.