Chicken Ratatouille
Chicken is added to this traditional vegetable dish of tomatoes, zucchini, and eggplant for a hearty and satisfying meal.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 1/2 cups
- Rating
- 3.51 of 5 (69 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1 3/4 cups
Ingredients
- 1 tablespoon vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 2 medium boneless chicken breast
- 2 medium zucchini, unpeeled and sliced
- 1 small eggplant, peeled and cut into 1-inch cubes
- 1 medium onion, sliced
- 1 red or green bell pepper, cut into pieces
- 1/2 pound mushrooms, sliced
- 1 can (14.5 ounces) tomatoes, low-sodium, diced
- 1 garlic clove, minced
- 1 tablespoon fresh basil, chopped
- 1 tablespoon fresh parsley, minced
- black pepper (to taste)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Remove skin and fat from chicken and cut into 1-inch pieces Heat oil in large non-stick skillet.
- Add chicken and sauté about 3 minutes, or until lightly browned.
- Add zucchini, eggplant, onion, green pepper, and mushrooms.
- Cook about 15 minutes, stirring occasionally.
- Add tomatoes, garlic, basil, parsley, and pepper; stir and continue cooking about 5 minutes, or until chicken is tender.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 184.74 |
| Total Fat | 5.98 g |
| Saturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 45.01 mg |
| Carbohydrates | 15.92 g |
| Dietary Fiber | 5.07 g |
| Total Sugars | 9.43 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 18.21 g |
| Calcium | 74 mg |
| Potassium | 942 mg |
| Sodium | 43.39 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 57 mg |
| Phosphorus | 227 mg |
| Selenium | 25 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 48 mcg |
| Vitamin B6 | 0.8 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 55 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 33 mcg |
| Folate | 60 mcg |
| Thiamin | 0.8 mg |
| Riboflavin | 0.5 mg |
| Niacin | 8 mg |
| Choline | 66 mg |
Recipes you may also like
- Taco Soup
- Garden Frittata
- Instant Chocolate Mousse
- Slow Cooker Lentil Soup
- Pan Roasted Tilapia with Tomatillo Salsa
- Tuna Veggie Antipasto
- Fruit Salad with Yogurt
- Scalloped Potatoes II
Source
Recipe by: A Healthier You: Based on the Dietary Guidelines for Americans — US Department of Health and Human Services — Office of Disease Prevention and Health Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chicken-ratatouille. Federal works are public domain in the United States.