Strawberries, Watermelon, and Pineapple Salad
Toss this fruit salad together in a flash. Doubles and triples easily for a large group.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 3/4 cup fruit salad, 1/4 of recipe
- Rating
- 4.09 of 5 (777 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
Ingredients
- 1 cup fresh strawberries, diced (or frozen)
- 1 cup watermelon, cubed
- 1 cup fresh pineapple chunks, or canned packed in natural juice (do not drain)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Stir fruit together in a medium-sized bowl.
- Cover and chill.
- Serve as soon as possible.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 45.38 |
| Total Fat | 0.19 g |
| Saturated Fat | 0.01 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 11.19 g |
| Dietary Fiber | 1.41 g |
| Total Sugars | 8.47 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.7 g |
| Calcium | 13 mg |
| Potassium | 122 mg |
| Sodium | 4.55 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 13 mg |
| Phosphorus | 15 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 12 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 44 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 12 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 6 mg |
Notes
Refrigerate leftovers (or try freezing for a slush).
Recipes you may also like
- Low Fat Creamy Dressing
- Asparagus with Gremolata Sauce
- Fruit Slush
- Fruit Kabob
- Vegetarian Stuffed Peppers
- Layered Black Bean Dip
- Spicy Okra
- Roasted Cauliflower Steaks
Source
Recipe by: University of Nebraska-Lincoln Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/strawberries-watermelon-pineapple-salad. Federal works are public domain in the United States.