Roasted Cauliflower Steaks
Cauliflower steaks are a fun way to get in some of your daily vegetables! This simple recipe spices up cauliflower using lemon juice and garlic powder.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.29 of 5 (7 ratings)
Food groups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1 medium head cauliflower
- 1 tablespoon vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 2 tablespoons lemon juice
- 1 teaspoon garlic powder
- 1/2 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon black pepper
- paprika (1/2 teaspoon, optional)
- grated parmesan cheese (1/4 cup, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 400 degrees F. Lightly grease a large baking sheet.
- Slice cauliflower from top to bottom through the core into 1- to 1 1/2- inch thick steaks.
- Put steaks on the baking sheet along with end pieces, flat side down.
- In a small bowl, mix the rest of the ingredients, except cheese.
- Spoon on and spread or brush the cauliflower with half the mixture.
- Roast for 20 minutes.
- Remove baking sheet from the oven, carefully turn the steaks and spread the rest of the mixture.
- Roast for 15 to 20 minutes or until the cauliflower is browned and tender.
- Sprinkle with cheese, if desired, and serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 48.88 |
| Total Fat | 2.63 g |
| Saturated Fat | 0.46 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 5.71 g |
| Dietary Fiber | 2.09 g |
| Total Sugars | 2.03 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.01 g |
| Calcium | 23 mg |
| Potassium | 309 mg |
| Sodium | 227.07 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 16 mg |
| Phosphorus | 47 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 43 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 18 mcg |
| Folate | 49 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 44 mg |
Recipes you may also like
- Sautéed Beet Greens
- Fruit Kabob
- Curtido Salvadoreño (Cabbage Salad)
- Fruit Slush
- Melon and Mint
- Yogurt Pops
- Sautéed Cabbage and Onion
- Pretzel Shapes
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/roasted-cauliflower-steaks. Federal works are public domain in the United States.