Pretzel Shapes
Have fun with the kids making pretzel shapes! A great snack for the whole family.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 1 pretzel, 1/12 of recipe (25g)
- Rating
- 3.47 of 5 (98 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 1 teaspoon dry yeast
- 1/2 cup water (warm)
- 1 teaspoon honey*
- 1 1/3 cups flour
- 1 teaspoon salt
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 425 °F. In a small bowl, dissolve yeast in warm water, add honey and let set for a few minutes.
- In a large mixing bowl, measure flour and salt.
- Add yeast mixture to flour mixture and stir until it forms a smooth ball.
- Add a little more flour if the dough is sticky.
- Knead dough on countertop or dough board until it forms a smooth ball.
- Add a little flour if the dough is sticky.
- Divide dough into 12 pieces about the size of a walnut.
- Roll each ball into a snake and then twist to make a pretzel, letter, or other fun shape.
- Place pretzels on a baking sheet lightly coated with cooking spray.
- Bake for 10 to 12 minutes until golden brown.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 53.2 |
| Total Fat | 0.16 g |
| Saturated Fat | 0.03 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 11.17 g |
| Dietary Fiber | 0.46 g |
| Total Sugars | 0.49 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.57 g |
| Calcium | 3 mg |
| Potassium | 18 mg |
| Sodium | 197.59 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 3 mg |
| Phosphorus | 17 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 48 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 2 mg |
Notes
*Children under the age of one should not consume honey.
Recipes you may also like
- Sautéed Cabbage and Onion
- Yogurt Pops
- Melon and Mint
- Herbed Vegetables
- Roasted Bell Peppers
- Curtido Salvadoreño (Cabbage Salad)
- Zucchini Coleslaw
- Yogurt Popsicles
Source
Recipe by: Kids a Cookin’ — Kansas Family Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pretzel-shapes. Federal works are public domain in the United States.