Roasted Bell Peppers
Roasting brings out the natural sweetness of the bell peppers. Modify this recipe by trying other seasonings, such as oregano or dried basil.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 2 pepper halves
- Rating
- 3.40 of 5 (5 ratings)
Food groups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 4 bell peppers
- 2 teaspoons vegetable oil
- 1/2 teaspoon Italian seasoning
- 1/2 teaspoon garlic powder
- 1/4 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon black peppeer
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 450 degrees F. Wash bell peppers and remove tops and seeds.
- Cut peppers in half and rub with vegetable oil.
- Place cut side up on a rimmed baking sheet and sprinkle with Italian seasoning, garlic powder, salt, and pepper.
- Roast until peppers are tender and blistered in spots, about 30 to 35 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 54.9 |
| Total Fat | 2.57 g |
| Saturated Fat | 0.36 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 8.09 g |
| Dietary Fiber | 1.45 g |
| Total Sugars | 3.69 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.14 g |
| Calcium | 12 mg |
| Potassium | 198 mg |
| Sodium | 150.11 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 12 mg |
| Phosphorus | 23 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 27 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 86 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 14 mcg |
| Folate | 19 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 9 mg |
Notes
No Italian seasoning? Use 1 teaspoon dried oregano, 1 teaspoon dried basil, and 1/2 teaspoon garlic powder.
Recipes you may also like
- Herbed Vegetables
- Zucchini Coleslaw
- Yogurt Popsicles
- Citrus Salad
- Pretzel Shapes
- Tangy Crisp Vegetable and Pasta Salad
- Sautéed Cabbage and Onion
- Spicy Cucumber & Orange Salad
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/roasted-bell-peppers. Federal works are public domain in the United States.