Yogurt Popsicles
This is a refreshing and flavorful frozen treat that would be perfect on a hot day -- or even on a cold day.
- Yield
- 12 popsicles
- Serving size
- 1
- Rating
- 3.96 of 5 (23 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/4 cups
Ingredients
- 6 us fluid ounces frozen orange juice concentrate, thawed
- 2 cups low-fat vanilla yogurt
- Other Items Needed:
- paper cups (3-ounce)
- wooden sticks
- aluminum foil
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a medium bowl, combine thawed juice concentrate and yogurt.
- Stir until smooth.
- Place paper cups close together on a baking sheet.
- Pour yogurt/juice mixture into paper cups.
- Cover the cups with a sheet of aluminum foil.
- Insert stick for each freezer pop by making a slit in foil over the center of each cup.
- The aluminum foil serves to keep the sticks in place as the juice/yogurt mixture freezes.
- Freeze popsicles until firm.
- Run warm water on the outside of each cup to loosen each popsicle from the cup.
- Store leftovers in a sealed container in the freezer.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 56.45 |
| Total Fat | 0.66 g |
| Saturated Fat | 0.41 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 2.45 mg |
| Carbohydrates | 10.35 g |
| Dietary Fiber | 0.18 g |
| Total Sugars | 9.36 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 2.51 g |
| Calcium | 80 mg |
| Potassium | 206 mg |
| Sodium | 29.03 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 13 mg |
| Phosphorus | 68 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 8 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 26 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 18 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 10 mg |
Recipes you may also like
- Citrus Salad
- Zucchini Coleslaw
- Tangy Crisp Vegetable and Pasta Salad
- Spicy Cucumber & Orange Salad
- Lite Italian Dressing
- Vegetarian Collard Greens
- Roasted Bell Peppers
- Kale and Cranberry Stir-Fry
Source
Recipe by: Eating Smart, Being Active — Colorado State University
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/yogurt-popsicles. Federal works are public domain in the United States.