Lite Italian Dressing
Making your own salad dressings is a simple way to add a fresh, homemade taste. Try this one today!
- Yield
- 10 servings
- Serving size
- 2 tablespoons
- Rating
- 3.53 of 5 (66 ratings)
Food groups
Ingredients
- 1/2 teaspoon garlic powder (or 1 fresh clove, minced)
- 1 teaspoon Italian herb mix
- 1 tablespoon Parmesan cheese
- 1/4 teaspoon black pepper
- 1/2 teaspoon celery salt
- 1/2 cup vinegar
- 1/4 cup vegetable oil
- 1/2 cup water
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine all ingredients in a pint sized jar with tight fitting lid.
- Shake vigorously to blend ingredients.
- Store refrigerated.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 55.64 |
| Total Fat | 5.75 g |
| Saturated Fat | 0.85 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.43 mg |
| Carbohydrates | 0.3 g |
| Dietary Fiber | 0.03 g |
| Total Sugars | 0.05 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.18 g |
| Calcium | 6 mg |
| Potassium | 12 mg |
| Sodium | 100.18 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 1 mg |
| Phosphorus | 5 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 1 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 0 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 0 mg |
Recipes you may also like
- Yogurt Popsicles
- Citrus Salad
- Tangy Crisp Vegetable and Pasta Salad
- Herbed Vegetables
- Microwave Cauliflower and Peas in Cream Sauce
- Vegetarian Collard Greens
- Kale and Cranberry Stir-Fry
- Yogurt Pops
Source
Recipe by: Favorite Recipes for Family Meals — Washington State University Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/lite-italian-dressing. Federal works are public domain in the United States.