Tangy Crisp Vegetable and Pasta Salad
Use your favorite pasta and veggies to make this salad a family favorite. Make a day ahead and allow to chill in the refrigerator overnight so the flavors blend.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe (77g)
- Rating
- 3.35 of 5 (34 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1/2 cup pasta (such as bowties, shells, macaroni, etc.)
- 1/4 cup vinegar
- 1 tablespoon sugar
- 1/2 teaspoon garlic powder
- 1/8 teaspoon ground black pepper
- 1/2 cucumber (peeled, seeded, and coarsely chopped)
- 1/2 medium carrot (thinly sliced)
- 1/2 red pepper (sliced, could use green or yellow)
- 1/2 cup broccoli florets (coarsely chopped)
- 2 tablespoons onion, green or red (sliced)
- 1 tablespoon dried parsley (can use fresh if available)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cook pasta according to package directions, but do not add salt to cooking water.
- Drain, rinse with cool water, and drain again.
- In a small saucepan, combine vinegar, sugar, garlic powder, and black pepper.
- Stir over medium heat until sugar is dissolved, but do not boil.
- Let cool.
- Rinse, drain, and chop remaining ingredients.
- Combine in a shallow container.
- Add cooked pasta and vinegar mixture.
- Mix gently.
- Cover and refrigerate overnight to allow flavors to blend.
- Top with parsley and serve cold.
- Cover and refrigerate leftovers within 2 hours.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 56.84 |
| Total Fat | 0.3 g |
| Saturated Fat | 0.06 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 11.45 g |
| Dietary Fiber | 1.13 g |
| Total Sugars | 3.32 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 1.82 g |
| Calcium | 15 mg |
| Potassium | 114 mg |
| Sodium | 8.96 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 11 mg |
| Phosphorus | 30 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 45 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 16 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 16 mcg |
| Folate | 35 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 5 mg |
Recipes you may also like
- Spicy Cucumber & Orange Salad
- Citrus Salad
- Yogurt Popsicles
- Vegetarian Collard Greens
- Zucchini Coleslaw
- Lite Italian Dressing
- Kale and Cranberry Stir-Fry
- Roasted Bell Peppers
Source
Recipe by: Fix it Fresh! Recipe Series — Kansas State University Research and Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/tangy-crisp-vegetable-and-pasta-salad. Federal works are public domain in the United States.