Herbed Vegetables
Serve this savory side dish with your favorite entree. This recipe can be made in minutes!
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.55 of 5 (40 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 2 cups vegetables (any combination of fresh, frozen, or canned)
- 1/4 cup onion (chopped)
- 1/2 teaspoon Italian herbs, basil, or rosemary (dried, crushed)
- 1 tablespoon margarine or butter
Directions
- Wash hands with soap and water.
- If using canned (low-sodium) vegetables, drain, saving 2 tablespoons liquid.
- Cook onion, herbs, and garlic in the margarine/ butter in a small saucepan until onion is tender.
- Stir in the vegetables and liquid or add water as needed.
- Cook and stir until heated through.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 54.23 |
| Total Fat | 1.49 g |
| Saturated Fat | 0.3 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.02 mg |
| Carbohydrates | 8.47 g |
| Dietary Fiber | 2.76 g |
| Total Sugars | 2.15 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.79 g |
| Calcium | 17 mg |
| Potassium | 112 mg |
| Sodium | 37.21 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 14 mg |
| Phosphorus | 33 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 147 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 16 mcg |
| Folate | 13 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 15 mg |
Notes
Learn more about: Onions
Recipes you may also like
- Microwave Cauliflower and Peas in Cream Sauce
- Roasted Bell Peppers
- Pretzel Shapes
- Lite Italian Dressing
- Sautéed Cabbage and Onion
- Yogurt Pops
- Melon and Mint
- Zucchini Coleslaw
Source
Recipe by: Quick and Healthy Meals: Tips and Tools for Planning Meals for Your Family — Ohio State University Cooperative Extension — Cuyahoga County
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/herbed-vegetables. Federal works are public domain in the United States.