Sautéed Beet Greens
Don’t throw away your beet greens! The leafy tops of beets can be so tasty. In this recipe, lemon juice, vegetable oil, and seasonings give them a bold flavor profile.
- Yield
- 3 Servings
- Serving size
- 1/3 cup
- Rating
- 4.00 of 5 (3 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 2 teaspoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 4 cups chopped beet greens (2 bunches with stems removed)
- 2 cloves garlic, minced (or 1/2 teaspoon garlic powder)
- 1 teaspoon lemon juice
- 1/8 teaspoon red pepper flakes
- 1 pinch salt
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Heat oil in a medium-sized pan over medium heat.
- Add the beet greens and garlic to the pan.
- Stir until just wilted, then reduce the heat to low and stir occasionally until soft, about 5 to 8 minutes.
- Stir in lemon juice, red pepper flakes, and salt.
- Serve right away or use in another recipe.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 49.49 |
| Total Fat | 3.4 g |
| Saturated Fat | 0.43 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 3.84 g |
| Dietary Fiber | 2.22 g |
| Total Sugars | 0.95 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.05 g |
| Calcium | 80 mg |
| Potassium | 266 mg |
| Sodium | 65.35 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 22 mg |
| Phosphorus | 42 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 96 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 34 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 175 mcg |
| Folate | 7 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 1 mg |
Notes
No beet greens? Use other leafy greens such as mustard greens or chard.
Recipes you may also like
- Roasted Cauliflower Steaks
- Cucumber Yogurt and Cream Cheese Dip
- Curtido Salvadoreño (Cabbage Salad)
- Layered Black Bean Dip
- Fruit Kabob
- Melon and Mint
- Yogurt Pops
- Sautéed Cabbage and Onion
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/sauteed-beet-greens. Federal works are public domain in the United States.