Low Fat Creamy Dressing
A cool and tangy dressing or dip that’s perfect for your next salad or veggie tray.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 2 tablespoons dressing, 1/8 of recipe (29g)
- Rating
- 3.98 of 5 (49 ratings)
Food groups
Ingredients
- 1/2 cup light mayonnaise
- 1/2 cup plain non-fat yogurt
- 1/4 teaspoon dill weed
- 1/2 teaspoon celery salt
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix and stir all ingredients in small container.
- Store covered in refrigerator and use within 1 week.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 45.84 |
| Total Fat | 3.5 g |
| Saturated Fat | 0.56 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 2.81 mg |
| Carbohydrates | 2.64 g |
| Dietary Fiber | 0 g |
| Total Sugars | 1.73 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 0.94 g |
| Calcium | 32 mg |
| Potassium | 45 mg |
| Sodium | 256.07 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 3 mg |
| Phosphorus | 27 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 2 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 2 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 4 mg |
Recipes you may also like
- Fruit Slush
- Strawberries, Watermelon, and Pineapple Salad
- Asparagus with Gremolata Sauce
- Fruit Kabob
- Layered Black Bean Dip
- Vegetarian Stuffed Peppers
- Roasted Cauliflower Steaks
- Spicy Okra
Source
Recipe by: Favorite Recipes for Family Meals — Washington State University Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/low-fat-creamy-dressing. Federal works are public domain in the United States.