Asparagus with Gremolata Sauce
Asparagus has folate, fiber, as well as vitamins A, C, E, and K. It also has antioxidants, so treat yourself to this dish knowing that you are feeding your body with some important nutrients.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 6 ounces (158g)
- Rating
- 3.89 of 5 (103 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 2 cups asparagus, washed and trimmed (about 8 ounces)
- 2 tablespoons unsalted butter
- 2 teaspoons lemon peel (grated)
- 1 large garlic clove (minced)
- 2 tablespoons lemon juice
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cook asparagus in a large pot of boiling water until tender, about 4 minutes.
- Drain: rinse with cold water to cool quickly, and drain again.
- Pat dry; wrap in a paper towel and then plastic wrap and refrigerate.
- Melt margarine in a heavy large skillet over medium-high heat.
- Add lemon peel and garlic and stir for 30 seconds.
- Add asparagus and toss to coat.
- Sprinkle with lemon juice.
- Sauté until asparagus is heated through and coated with Gremolata sauce, about 3 minutes.
- Transfer to platter.
- Sprinkle with parsley and serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 44.89 |
| Total Fat | 3.91 g |
| Saturated Fat | 2.41 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 10.17 mg |
| Carbohydrates | 2.35 g |
| Dietary Fiber | 1.07 g |
| Total Sugars | 1.01 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.09 g |
| Calcium | 14 mg |
| Potassium | 101 mg |
| Sodium | 1.76 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 7 mg |
| Phosphorus | 26 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 49 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 5 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 19 mcg |
| Folate | 21 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 9 mg |
Recipes you may also like
- Fruit Slush
- Vegetarian Stuffed Peppers
- Fruit Kabob
- Spicy Okra
- Layered Black Bean Dip
- Honey Milk Balls
- Vegetable Dipping Sauce
- Tasty Veggie Dip
Source
Recipe by: Eat Smart New York! — Cornell University Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/asparagus-gremolata-sauce. Federal works are public domain in the United States.