Vegetable Dipping Sauce
Honey and brown mustard are the secret ingredients in this dip, the perfect compliment for raw veggies. Whip this up today, and start snacking.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.26 of 5 (88 ratings)
Food groups
Ingredients
- 1/4 cup non-fat plain yogurt
- 1/4 cup light sour cream
- 2 teaspoons honey*
- 2 teaspoons spicy brown mustard
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix together all ingredients in a bowl.
- Serve with your favorite vegetables.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 40.83 |
| Total Fat | 1.7 g |
| Saturated Fat | 1.01 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 5.56 mg |
| Carbohydrates | 5.12 g |
| Dietary Fiber | 0.11 g |
| Total Sugars | 3.98 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 1.52 g |
| Calcium | 53 mg |
| Potassium | 76 mg |
| Sodium | 51.87 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 6 mg |
| Phosphorus | 38 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 14 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 4 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 6 mg |
Notes
*Children under the age of one should not consume honey. Serving suggestion: Good with carrot sticks, broccoli, cauliflower, tomatoes, or any of your favorite vegetables.
Recipes you may also like
- Tasty Veggie Dip
- Chili Bean Dip
- Snappy Cole Slaw
- Honey Milk Balls
- Baked Squash with Apples and Spices
- Spicy Okra
- Vegetarian Stuffed Peppers
- Mango Salsa
Source
Recipe by: University of Illinois Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/vegetable-dipping-sauce. Federal works are public domain in the United States.