Honey Milk Balls
Honey milk balls make a great afternoon snack – packed with protein and calcium. They taste like a treat, so be sure to save a few for yourself.
- Yield
- 20 servings
- Serving size
- 2 honey milk balls, 1/20 of recipe (10g)
- Rating
- 3.70 of 5 (208 ratings)
Food groups
Ingredients
- 1/4 cup honey*
- 1/4 cup peanut butter
- 1/2 cup dry milk, non-fat
- 1/2 cup cereal (crushed)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix honey and peanut butter.
- Gradually add dry milk and mix well.
- Chill for easier handling.
- With greased hands, form into small balls.
- Roll in crushed cereal flakes.
- Chill until firm.
- Refrigerate leftovers within 2 hours.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 41.57 |
| Total Fat | 1.69 g |
| Saturated Fat | 0.34 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.34 mg |
| Carbohydrates | 5.4 g |
| Dietary Fiber | 0.24 g |
| Total Sugars | 4.54 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 1.44 g |
| Calcium | 26 mg |
| Potassium | 53 mg |
| Sodium | 26.78 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 8 mg |
| Phosphorus | 30 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 11 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 5 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 5 mg |
Notes
*Children under the age of one should not consume honey. View this recipe on our MyPlate Kitchen YouTube channel.
Recipes you may also like
- Spicy Okra
- Vegetable Dipping Sauce
- Tasty Veggie Dip
- Chili Bean Dip
- Snappy Cole Slaw
- Vegetarian Stuffed Peppers
- Baked Squash with Apples and Spices
- Asparagus with Gremolata Sauce
Source
Recipe by: Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/honey-milk-balls. Federal works are public domain in the United States.