Tasty Veggie Dip
Enjoy this tasty dip with carrots, radishes, celery, bell peppers, jicama, or whatever veggies you have on hand.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.25 of 5 (12 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
Ingredients
- 1 container of non-fat yogurt (8 oz)
- 2 tablespoons Chili and Spice Seasoning
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix together ingredients.
- Keep this simple dip in the fridge.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 40.67 |
| Total Fat | 0.34 g |
| Saturated Fat | 0.12 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.13 mg |
| Carbohydrates | 6.28 g |
| Dietary Fiber | 1.07 g |
| Total Sugars | 4.48 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 3.61 g |
| Calcium | 139 mg |
| Potassium | 188 mg |
| Sodium | 63.65 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 17 mg |
| Phosphorus | 96 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 18 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 10 mcg |
| Folate | 11 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 10 mg |
Notes
A tasty addition to fresh veggies or a good sauce for tacos.
Recipes you may also like
- Vegetable Dipping Sauce
- Chili Bean Dip
- Snappy Cole Slaw
- Honey Milk Balls
- Baked Squash with Apples and Spices
- Spicy Okra
- Vegetarian Stuffed Peppers
- Mango Salsa
Source
Recipe by: Iowa Department of Public Health — Iowa Nutrition Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/tasty-veggie-dip. Federal works are public domain in the United States.