Mango Salsa
The sweetness of fresh mango combined with savory pepper and onion and the zest of lime give this salsa a balance of flavors that are refreshing and crisp. Serve this appetizer with baked tortilla chips or whole grain crackers for a tasty snack.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.14 of 5 (152 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
Ingredients
- 1 mango, peeled and chopped
- 1/4 cup green bell pepper, chopped
- 1 green onion, chopped
- 1 lime, juiced (1-2 tablespoons)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Peel and chop the mango, be sure to remove the seed.
- Cut the pepper and onion into small pieces.
- Mix all the ingredients together.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 37.33 |
| Total Fat | 0.23 g |
| Saturated Fat | 0.06 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 9.51 g |
| Dietary Fiber | 1.14 g |
| Total Sugars | 7.69 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.63 g |
| Calcium | 11 mg |
| Potassium | 128 mg |
| Sodium | 1.63 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 8 mg |
| Phosphorus | 12 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 32 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 31 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 11 mcg |
| Folate | 27 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 5 mg |
Recipes you may also like
- Spicy Carrots and Squash
- Zesty Skillet Zucchini
- Mini Caprese Bites
- Zucchini Au Gratin
- Zesty Herb Salad Dressing
- Salsa
- Baked Squash with Apples and Spices
- Garden Pasta Salad
Source
Recipe by: Iowa Department of Public Health, Adapted from Easy Mango Salsa — Iowa Nutrition Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/mango-salsa1. Federal works are public domain in the United States.