Spicy Carrots and Squash
This side dish is an excellent way to get your orange vegetables. Vinegar, brown sugar, and spicy mustard combine to give this dish a sweet and tangy taste.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/2 cup
- Rating
- 3.85 of 5 (26 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 2 cups carrots, cut into 2-inch sticks
- 1 1/2 cups squash, cut into 2-inch sticks
- 1/8 cup low-sodium vegetable broth (or low-sodium chicken broth)
- 1 teaspoon vinegar
- 1 teaspoon brown sugar
- 1 1/2 teaspoons Dijon or spicy mustard
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Wash, peel, and cut carrots.
- Wash and cut up squash.
- Combine carrots and broth in a large saucepan.
- Cover and cook over medium heat about 5 minutes.
- Add squash and cook 5 more minutes or until vegetables are just tender.
- Add more broth, if necessary, to keep from burning.
- Stir vinegar, brown sugar, and mustard into vegetables.
- Cook for a few minutes over medium heat until most of the liquid cooks off.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 37.24 |
| Total Fat | 0.32 g |
| Saturated Fat | 0.06 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 8.25 g |
| Dietary Fiber | 2.11 g |
| Total Sugars | 5.01 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 1.07 g |
| Calcium | 29 mg |
| Potassium | 290 mg |
| Sodium | 66.33 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 15 mg |
| Phosphorus | 36 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 460 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 9 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 9 mcg |
| Folate | 17 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 9 mg |
Notes
Try this recipe without brown sugar.
Recipes you may also like
- Mango Salsa
- Zesty Skillet Zucchini
- Mini Caprese Bites
- Zucchini Au Gratin
- Zesty Herb Salad Dressing
- Salsa
- Baked Squash with Apples and Spices
- Garden Pasta Salad
Source
Recipe by: Connecticut Food Policy Council
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/spicy-carrots-and-squash. Federal works are public domain in the United States.