Zesty Herb Salad Dressing
Vinegar, orange juice, and herbs combine to give this dressing a sweet and tangy flavor. Season to your taste.
- Yield
- 5 servings
- Serving size
- 2 tablespoons dressing, 1/5 of recipe
- Rating
- 3.61 of 5 (80 ratings)
Food groups
Ingredients
- 1 tablespoon vegetable oil (or cooking oil of your choice)
- 2 tablespoons vinegar
- 1/3 cup orange juice
- 1/2 teaspoon oregano
- 1/2 teaspoon basil
- 1/4 teaspoon black pepper
- 1/4 teaspoon salt
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Put all the ingredients in a jar or bottle with a lid.
- Put on the lid.
- Shake well.
- Chill in the fridge for at least 1 hour before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 35.24 |
| Total Fat | 2.87 g |
| Saturated Fat | 0.39 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 1.99 g |
| Dietary Fiber | 0.21 g |
| Total Sugars | 1.37 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.19 g |
| Calcium | 9 mg |
| Potassium | 42 mg |
| Sodium | 118.84 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 4 mg |
| Phosphorus | 4 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 1 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 5 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 7 mcg |
| Folate | 6 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 1 mg |
Notes
Try this dressing on cut vegetables or salad. After serving, keep any leftover dressing in the fridge.
Recipes you may also like
- Salsa
- Zucchini Au Gratin
- Mini Caprese Bites
- Garden Pasta Salad
- Creamy Italian Herb Dressing
- Zesty Skillet Zucchini
- Marinara Sauce
- Kale Chips
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/zesty-herb-salad-dressing. Federal works are public domain in the United States.