Kale Chips
A crunchy chip that you can customize to your liking! Make sure kale is washed and thoroughly dried to ensure kale chips are crispy and not soggy.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.33 of 5 (64 ratings)
Food groups
Ingredients
- 1 cup kale (or chard, spinach, or collards)
- 1 1/2 tablespoons olive oil (or oil of your choice)
- seasonings of your choice
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 300 °F. Line a cookie sheet with parchment paper (optional).
- Wash and dry kale.
- With a knife or kitchen scissors, carefully remove the leaves from the thick stems.
- Tear into bite-sized pieces and place kale pieces on cookie sheet.
- Drizzle oil over kale and then sprinkle with seasonings of choice.
- Bake 10 to 15 minutes or until kale is crisp and edges are brown but not burned.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 33.62 |
| Total Fat | 3.57 g |
| Saturated Fat | 0.55 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 0.22 g |
| Dietary Fiber | 0.2 g |
| Total Sugars | 0.04 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.14 g |
| Calcium | 13 mg |
| Potassium | 17 mg |
| Sodium | 2.67 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 2 mg |
| Phosphorus | 3 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 11 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 20 mcg |
| Folate | 2 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 0 mg |
Notes
Seasoning suggestions: salt, pepper, onion powder, garlic powder, chili powder, cumin, turmeric, and Parmesan cheese.
Recipes you may also like
- Marinara Sauce
- Pico de Gallo
- Tomato and Cucumber Salad
- Tangy Jicama Slaw
- Garden Pasta Salad
- Salsa
- Zesty Herb Salad Dressing
- Zucchini Au Gratin
Source
Recipe by: Del Norte (California) Department of Health and Human Services — and University of Kentucky Expanded Food and Nutrition Education Program (EFNEP)
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/kale-chips. Federal works are public domain in the United States.