Tomato and Cucumber Salad
This refreshing salad is an excellent source of vitamin C and a great way to take advantage of the vegetables’ summer growing season.
- Yield
- 12 Servings
- Serving size
- 3/4 cup
- Rating
- 3.00 of 5 (45 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- Salad
- 4 large tomatoes (cubed)
- 1 large cucumber (chopped)
- 1 cup red onion (chopped)
- 1 cup green pepper (chopped)
- 1/3 cup parsley (chopped)
- Dressing
- 1/3 cup apple cider vinegar
- 1 tablespoon olive oil (or oil of your choice)
- 2 cloves garlic (minced)
- 1/2 teaspoon salt
- 1/2 teaspoon ground black pepper
- 1/2 teaspoon sugar
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large bowl, combine the salad ingredients.
- In a small bowl, mix the dressing ingredients together.
- Pour the dressing over the salad.
- Mix well.
- Refrigerate for at least 1 hour before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 32.54 |
| Total Fat | 1.36 g |
| Saturated Fat | 0.22 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 4.54 g |
| Dietary Fiber | 1.11 g |
| Total Sugars | 2.67 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.76 g |
| Calcium | 15 mg |
| Potassium | 181 mg |
| Sodium | 102.25 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 10 mg |
| Phosphorus | 23 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 23 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 21 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 34 mcg |
| Folate | 13 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 6 mg |
Recipes you may also like
- Tangy Jicama Slaw
- Pico de Gallo
- Kale Chips
- Marinara Sauce
- Creamy Italian Herb Dressing
- Green Bean Sauté
- Garden Pasta Salad
- Wobbly Wonders
Source
Recipe by: University of Nebraska at Lincoln — Nebraska Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/tomato-and-cucumber-salad. Federal works are public domain in the United States.