Creamy Italian Herb Dressing
Serve this creamy dressing over salads or use as a dip for your favorite veggies.
- Yield
- 3 servings
- Serving size
- 2 ounces
- Rating
- 3.57 of 5 (46 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
Ingredients
- 1/4 cup low-fat plain yogurt
- 1/4 cup fat-free mayonnaise
- 1/4 cup fat-free (skim) milk
- 1/2 teaspoon dried Italian seasoning
- 1/2 clove garlic, minced
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a small bowl, combine all the above ingredients.
- Refrigerate in a covered container for at least an hour.
- Serve chilled.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 34.14 |
| Total Fat | 0.33 g |
| Saturated Fat | 0.21 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.84 mg |
| Carbohydrates | 5.95 g |
| Dietary Fiber | 0.44 g |
| Total Sugars | 3.92 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 1.85 g |
| Calcium | 66 mg |
| Potassium | 94 mg |
| Sodium | 182.71 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 6 mg |
| Phosphorus | 58 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 16 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 4 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 9 mg |
Recipes you may also like
- Marinara Sauce
- Garden Pasta Salad
- Salsa
- Zesty Herb Salad Dressing
- Pico de Gallo
- Tomato and Cucumber Salad
- Tangy Jicama Slaw
- Zesty Skillet Zucchini
Source
Recipe by: Eat Smart New York! — Cornell University Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/creamy-italian-herb-dressing. Federal works are public domain in the United States.