Tangy Jicama Slaw
Jicama provides a wonderful crunchy texture for this tasty and tangy slaw.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.10 of 5 (21 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 2 cups jicama (peeled and chopped)
- 1 cup canned Mandarin oranges (in light syrup)
- 1 1/2 tablespoons lime juice (juice of one lime)
- salt (to taste, optional)
- cilantro (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cut the jicama in half so you have a flat side for stability.
- Peel the jicama using a small sharp knife.
- Cut the jicama in small strips or grate it using a large hand grater.
- Stir all the ingredients together in a bowl and enjoy.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 32.54 |
| Total Fat | 0.05 g |
| Saturated Fat | 0.01 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 8.06 g |
| Dietary Fiber | 2.42 g |
| Total Sugars | 4.47 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.58 g |
| Calcium | 10 mg |
| Potassium | 124 mg |
| Sodium | 3.85 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 10 mg |
| Phosphorus | 12 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 18 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 24 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 8 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 10 mg |
Recipes you may also like
- Tomato and Cucumber Salad
- Pico de Gallo
- Kale Chips
- Marinara Sauce
- Creamy Italian Herb Dressing
- Green Bean Sauté
- Garden Pasta Salad
- Wobbly Wonders
Source
Recipe by: Iowa Department of Public Health — Iowa Nutrition Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/tangy-jicama-slaw. Federal works are public domain in the United States.