Marinara Sauce
Canned tomatoes and fresh spinach come together beautifully in this quick and tasty marinara recipe.
- Yield
- 16 Servings
- Serving size
- 1/2 cup
- Rating
- 3.67 of 5 (3 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 2 teaspoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 2 onions, diced
- 1/2 teaspoon garlic powder
- 2 carrots, diced
- 3/4 cup celery, diced
- 4 cans (14.5 ounce) crushed tomatoes, low sodium
- 1 tablespoon Italian seasoning
- salt and pepper to taste
- 2 cups raw spinach, roughly chopped
Directions
- * For a smoother sauce, blend in a blender or food processor.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 33.99 |
| Total Fat | 0.9 g |
| Saturated Fat | 0.12 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 6.3 g |
| Dietary Fiber | 2.61 g |
| Total Sugars | 3.84 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.22 g |
| Calcium | 45 mg |
| Potassium | 275 mg |
| Sodium | 23.58 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 16 mg |
| Phosphorus | 28 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 89 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 20 mcg |
| Folate | 17 mcg |
| Thiamin | 0.6 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 10 mg |
Notes
This recipe freezes well. Defrost in the refrigerator overnight, then reheat and eat!
Recipes you may also like
- Creamy Italian Herb Dressing
- Kale Chips
- Garden Pasta Salad
- Salsa
- Zesty Herb Salad Dressing
- Zucchini Au Gratin
- Pico de Gallo
- Mini Caprese Bites
Source
Recipe by: Colorado State University Extension, Adapted from Easy Marinara Sauce
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/marinara-sauce. Federal works are public domain in the United States.