Zucchini Au Gratin
A fast and delicious way to prepare the zucchini or yellow squash flooding your garden or market this summer.
- Yield
- 7 servings
- Serving size
- 3/4 cup, 1/7 of recipe
- Rating
- 3.30 of 5 (44 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 4 cups zucchini (thinly sliced)
- 1/2 cup onion (sliced)
- 2 tablespoons water
- 1 tablespoon margarine
- black pepper (to taste)
- 3 tablespoons Parmesan cheese (grated)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Wash and slice vegetables.
- Place zucchini, onion, water, margarine, and pepper in a frying pan.
- Cover and cook over medium heat for one minute.
- Remove cover and cook until crisp-tender, about 10 minutes.
- Turn with large spoon to cook evenly.
- Sprinkle with cheese; toss lightly.
- Serve at once.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 35.29 |
| Total Fat | 2.01 g |
| Saturated Fat | 0.65 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.86 mg |
| Carbohydrates | 3.46 g |
| Dietary Fiber | 0.84 g |
| Total Sugars | 2.18 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.46 g |
| Calcium | 34 mg |
| Potassium | 171 mg |
| Sodium | 47.23 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 14 mg |
| Phosphorus | 39 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 27 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 11 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 13 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 6 mg |
Recipes you may also like
- Zesty Herb Salad Dressing
- Salsa
- Mini Caprese Bites
- Garden Pasta Salad
- Zesty Skillet Zucchini
- Marinara Sauce
- Kale Chips
- Spicy Carrots and Squash
Source
Recipe by: Eating Right Is Basic — Michigan State University Cooperative Extension Service — Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/zucchini-au-gratin. Federal works are public domain in the United States.