Garden Pasta Salad
Pasta salad is a cool and delightful addition to lunch or dinner. It goes with soup or a sandwich.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/4 cup
- Rating
- 3.71 of 5 (7 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1/2 cup macaroni, cooked
- 1/4 cup onion, finely chopped
- 1/2 cup cucumber, finely chopped
- 1/4 cup green pepper, diced
- 1 tablespoon vinegar
- 1/2 tablespoon vegetable oil
- 1/4 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon pepper
- 1 teaspoon parsley, chopped (optional)
Directions
- In a medium-sized bowl, combine macaroni, onions, cucumbers, and green peppers.
- Mix well.
- In a separate bowl, mix vinegar, vegetable oil, salt, and pepper.
- If using parsley, add that too.
- Pour the prepared dressing over the pasta.
- Mix well.
- Cover bowl and refrigerate for 30 to 45 minutes.
- Serve cold.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 34.98 |
| Total Fat | 1.3 g |
| Saturated Fat | 0.19 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 4.9 g |
| Dietary Fiber | 0.51 g |
| Total Sugars | 0.78 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.86 g |
| Calcium | 5 mg |
| Potassium | 45 mg |
| Sodium | 99.1 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 5 mg |
| Phosphorus | 13 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 2 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 6 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 16 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 2 mg |
Recipes you may also like
- Salsa
- Zesty Herb Salad Dressing
- Zucchini Au Gratin
- Mini Caprese Bites
- Creamy Italian Herb Dressing
- Marinara Sauce
- Kale Chips
- Zesty Skillet Zucchini
Source
Recipe by: A Harvest of Recipes with USDA Foods — USDA Food Distribution Program on Indian Reservations
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/garden-pasta-salad. Federal works are public domain in the United States.