Wobbly Wonders
This geletain and pudding combination are perfect for young children or the young at heart!
- Yield
- 20 servings
- Serving size
- 1/20 of recipe
- Rating
- 3.56 of 5 (63 ratings)
Food groups
Ingredients
- 3 tablespoons flavored gelatin, choose your favorite
- 2 cups boiling water
- 1 1/2 cups 1% low-fat milk
- 1 package (3.5 ounces) vanilla instant pudding
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a medium bowl, dissolve gelatin in boiling water.
- Cool at least 30 minutes.
- Pour milk into large mixing bowl and add pudding mix.
- Using an electric mixer, beat 1 minute.
- Gradually add and beat in gelatin mixture.
- Pour into a 9x13 inch baking pan.
- Chill in fridge for several hours.
- Cut fun shapes with cookie cutters or knife.
- Store in refrigerator.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 30.05 |
| Total Fat | 0.2 g |
| Saturated Fat | 0.13 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.92 mg |
| Carbohydrates | 5.55 g |
| Dietary Fiber | 0 g |
| Total Sugars | 5.51 g |
| Added Sugars included | 5 g |
| Protein | 1.52 g |
| Calcium | 25 mg |
| Potassium | 30 mg |
| Sodium | 79.46 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 3 mg |
| Phosphorus | 54 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 11 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 1 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 4 mg |
Recipes you may also like
- Green Bean Sauté
- Creamy Vegetable Dip
- Sweet and Sour Cabbage
- Tangy Jicama Slaw
- Tomato and Cucumber Salad
- Vegetable Snake
- Pico de Gallo
- Corn and Cucumber Salad
Source
Recipe by: Kids a Cookin’ — Kansas Family Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/wobbly-wonders. Federal works are public domain in the United States.