Green Bean Sauté
Jazz up green beans with mushrooms, onions, and garlic in a quick and easy vegetable side dish.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/2 cup, 1/6 of recipe (114g)
- Rating
- 3.31 of 5 (103 ratings)
Food groups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1 cup onion (chopped)
- 1 cup mushroom (sliced)
- 1 teaspoon garlic (minced)
- 1 can green beans, low sodium (14.5 ounce, drained, cut)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Spray a skillet with non-stick cooking spray.
- Sauté onions, mushrooms, and garlic.
- Add green beans and heat thoroughly.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 30.29 |
| Total Fat | 0.38 g |
| Saturated Fat | 0.09 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 6.14 g |
| Dietary Fiber | 1.88 g |
| Total Sugars | 1.88 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.42 g |
| Calcium | 34 mg |
| Potassium | 148 mg |
| Sodium | 3.23 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 13 mg |
| Phosphorus | 33 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 12 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 27 mcg |
| Folate | 26 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 14 mg |
Recipes you may also like
- Wobbly Wonders
- Creamy Vegetable Dip
- Sweet and Sour Cabbage
- Tomato and Cucumber Salad
- Tangy Jicama Slaw
- Pico de Gallo
- Vegetable Snake
- Corn and Cucumber Salad
Source
Recipe by: Quick and Healthy, Vol.II — ScaleDown Publishing, Inc.
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/green-bean-saute. Federal works are public domain in the United States.