Sweet and Sour Cabbage
This tangy cabbage dish requires no cooking. Chill for several hours and serve as a side dish for lunch or dinner.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/2 cup prepared cabbage, 1/8 of recipe
- Rating
- 3.02 of 5 (42 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1/2 medium head of cabbage (about 4 cups when chopped)
- 1/2 teaspoon salt
- 1/2 teaspoon celery seed
- 2 tablespoons sugar
- 3 tablespoons vinegar
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cut the cabbage in half and rinse it with water.
- Chop the cabbage into very thin bit-sized slices.
- In a large bowl, combine ingredients and mix well.
- Cover the bowl.
- Chill in the fridge for several hours before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 28.27 |
| Total Fat | 0.1 g |
| Saturated Fat | 0.02 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 6.48 g |
| Dietary Fiber | 1.42 g |
| Total Sugars | 4.94 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 0.74 g |
| Calcium | 25 mg |
| Potassium | 102 mg |
| Sodium | 158.18 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 8 mg |
| Phosphorus | 16 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 3 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 21 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 43 mcg |
| Folate | 24 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 6 mg |
Recipes you may also like
- Vegetable Snake
- Corn and Cucumber Salad
- Pea Guacamole
- Wobbly Wonders
- Zesty Citrus Coleslaw
- Fresh Salsa
- Green Bean Sauté
- Black Bean Salsa
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/sweet-and-sour-cabbage. Federal works are public domain in the United States.