Pea Guacamole
While avocados tend to get all the guacamole glory, sometimes they’re not available, not ripe, or just too expensive! Check out this tasty, bright, and satisfying recipe that put the humble green pea in the leading role.
- Yield
- 12 Servings
- Serving size
- 1/4 cup
- Rating
- 3.55 of 5 (40 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 2 cups frozen peas, thawed
- 2 tablespoons lime juice
- 1/2 cup grape tomatoes, halved
- 1/4 cup red onion, chopped
- 1 can (4 ounces) diced green chilies, drained
- 3 tablespoons cilantro, chopped
- 1 clove fresh garlic, minced
- salt (to taste, optional)
- 1/4 teaspoon black pepper
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mash peas until smooth.
- Add the lime juice, tomato, onion, green chilies, cilantro, garlic, salt (if using), and black pepper.
- Mix well.
- Serve with an assortment of raw vegetables and whole-grain tortilla chips.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 26.79 |
| Total Fat | 0.13 g |
| Saturated Fat | 0.02 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 5.15 g |
| Dietary Fiber | 1.55 g |
| Total Sugars | 1.61 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.57 g |
| Calcium | 12 mg |
| Potassium | 69 mg |
| Sodium | 57.39 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 8 mg |
| Phosphorus | 25 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 32 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 23 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 8 mg |
Recipes you may also like
- Corn and Cucumber Salad
- Zesty Citrus Coleslaw
- Fresh Salsa
- Black Bean Salsa
- Tartar Sauce
- Vegetable Snake
- Sweet and Sour Cabbage
- Creamy Vegetable Dip
Source
Recipe by: Westmoreland County Pennsylvania SNAP-Ed Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pea-guacamole. Federal works are public domain in the United States.