Tartar Sauce
A cost-effective alternative to store-bought tartar sauce. Use this sauce with your favorite seafood at home and it will not disappoint.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 4.20 of 5 (5 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
Ingredients
- 1/2 cup low-fat plain yogurt (or low-fat sour cream)
- 1/16 cup (1 tablespoon) pickle relish
- 1 tablespoon onion, minced (or 2 teaspoons dried minced onion)
- 1 teaspoon dried parsley (or 1 tablespoon chopped fresh parsley)
- 1 teaspoon mustard
- hot pepper sauce (2 drops, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a small bowl, combine all the ingredients.
- Serve immediately or cover and refrigerate until used.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 26.15 |
| Total Fat | 0.54 g |
| Saturated Fat | 0.31 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.84 mg |
| Carbohydrates | 3.76 g |
| Dietary Fiber | 0.17 g |
| Total Sugars | 3.38 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 1.73 g |
| Calcium | 59 mg |
| Potassium | 82 mg |
| Sodium | 64.97 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 7 mg |
| Phosphorus | 47 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 7 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 4 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 5 mg |
Notes
Try making with plain Greek yogurt.
Recipes you may also like
- Black Bean Salsa
- Pea Guacamole
- Corn and Cucumber Salad
- Vegetable Snake
- Lite Fried Okra
- Banana Oat Cookies
- Creamy Vegetable Dip
- Herbed Dip
Source
Recipe by: Food Hero, Adapted from Low-Fat Tartar Sauce — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/tartar-sauce. Federal works are public domain in the United States.