Herbed Dip
A creamy, savory, dip that can be prepared in under 5 minutes! Enjoy!
- Yield
- 10 servings
- Serving size
- 1/10 of recipe (29g)
- Rating
- 3.37 of 5 (43 ratings)
Food groups
Ingredients
- 1 cup cottage cheese, low-fat
- 4 tablespoons yogurt, low-fat plain (1/4 cup)
- 1 tablespoon onion (chopped, or chives)
- 1 teaspoon parsley (dried)
- 1/4 teaspoon dill (dried)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place all the ingredients in a blender.
- Blend all the ingredients thoroughly.
- Pour the mixture into a clean container.
- Cover and chill.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 22.98 |
| Total Fat | 0.62 g |
| Saturated Fat | 0.35 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.08 mg |
| Carbohydrates | 1.53 g |
| Dietary Fiber | 0.03 g |
| Total Sugars | 1.42 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.83 g |
| Calcium | 36 mg |
| Potassium | 45 mg |
| Sodium | 77.12 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 3 mg |
| Phosphorus | 43 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 17 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 3 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 5 mg |
Notes
Serve on crackers, or as dip for fresh raw vegetables.
Recipes you may also like
- South of the Border Dip
- Banana Oat Cookies
- Lite Fried Okra
- Tangy Dressing
- Curry Dip
- Fresh Tomato Salsa
- Creamy Dill Dip
- Mock Sour Cream
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/herbed-dip. Federal works are public domain in the United States.