Fresh Tomato Salsa
Fresh salsa is a refreshing, cool addition to a meal or snack. Try something new by adding it to salads, baked fish, and tacos.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/4 cup
- Rating
- 3.67 of 5 (3 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 cup tomatoes, finely chopped (or 1/2 can, about 8 ounces, low-sodium diced tomatoes)
- 1/2 cup apple, peeled and finely chopped
- 1/4 cup onion, finely chopped
- 2 tablespoons lime or lemon juice
- 1 teaspoon garlic, finely chopped
- 1/2 teaspoon vegetable oil
- 1/4 teaspoon salt
- 1 teaspoon fresh parsley or cilantro, chopped (optional)
- 1 tablespoon cayenne pepper or jalapeño chilies, chopped (optional)
Directions
- In a medium-sized bowl, combine tomato, apple, onion, and lime juice (or lemon juice).
- Mix well.
- Add garlic, vegetable oil, and salt to bowl.
- If using parsley, cilantro, cayenne pepper, or jalapeño chilies, add them too.
- Mix well.
- Cover bowl and refrigerate for 15 minutes.
- Serve cold.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 20.87 |
| Total Fat | 0.51 g |
| Saturated Fat | 0.07 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 3.99 g |
| Dietary Fiber | 0.74 g |
| Total Sugars | 2.53 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.4 g |
| Calcium | 7 mg |
| Potassium | 99 mg |
| Sodium | 99.87 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 5 mg |
| Phosphorus | 12 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 10 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 6 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 3 mg |
Recipes you may also like
- Curry Dip
- Creamy Dill Dip
- Tangy Dressing
- Mock Sour Cream
- Panned Cabbage
- South of the Border Dip
- Homemade Ranch Dressing
- Herbed Dip
Source
Recipe by: A Harvest of Recipes with USDA Foods — USDA Food Distribution Program on Indian Reservations
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fresh-tomato-salsa. Federal works are public domain in the United States.