Homemade Ranch Dressing
What’s better than ranch dressing? Fresh, homemade ranch dressing! It’s the perfect addition to your salad, veggies, or just about anything you can dip!
- Yield
- 16 Servings
- Serving size
- 2 Tablespoons
- Rating
- 4.48 of 5 (33 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
Ingredients
- 2 teaspoons dried, minced onions
- 1/2 teaspoon salt
- 1/8 teaspoon garlic powder
- 1 tablespoon dried parsley
- 1 cup Greek yogurt, plain, fat-free
- 1 cup buttermilk
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Collect and measure all ingredients before starting to prepare the recipe.
- Add the dried onion, salt, garlic powder, and dried parsley to a bowl, and stir gently to combine.
- Add the Greek yogurt and buttermilk, and stir until spices are evenly distributed.
- Chill before serving.
- Keep leftovers refrigerated, and eat within 1 week.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 19.37 |
| Total Fat | 0.57 g |
| Saturated Fat | 0.31 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 2.44 mg |
| Carbohydrates | 1.49 g |
| Dietary Fiber | 0.04 g |
| Total Sugars | 1.31 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.11 g |
| Calcium | 36 mg |
| Potassium | 48 mg |
| Sodium | 95.79 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 4 mg |
| Phosphorus | 35 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 7 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 2 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 5 mg |
Notes
Be creative! To make a thicker ranch dip, substitute another cup of plain Greek yogurt for the buttermilk.
Recipes you may also like
- Panned Cabbage
- Mock Sour Cream
- Creamy Dill Dip
- Fresh Tomato Salsa
- Curry Dip
- Melon Salsa
- Tangy Dressing
- Mango Salsa
Source
Recipe by: Eating Smart, Being Active — Colorado State University
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/homemade-ranch-dressing. Federal works are public domain in the United States.