Curry Dip
Curry powder adds lots of flavor to this vegetable dip. Serve it with veggies or whole wheat pita for a satisfying snack.
- Yield
- 16 servings
- Serving size
- 2 tablespoons prepared dip, 1/16 of recipe
- Rating
- 3.68 of 5 (22 ratings)
Food groups
Ingredients
- 1 cup fat-free sour cream
- 1 cup fat-free plain yogurt
- 1 tablespoon curry powder
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix the sour cream, yogurt, and curry powder.
- Store the dip in a covered container if you don’t plan to eat it right away.
- Keep the dip in the refrigerator until you serve it.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 20.95 |
| Total Fat | 0.08 g |
| Saturated Fat | 0.02 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.66 mg |
| Carbohydrates | 3.74 g |
| Dietary Fiber | 0.21 g |
| Total Sugars | 1.25 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.4 g |
| Calcium | 51 mg |
| Potassium | 63 mg |
| Sodium | 33.15 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 5 mg |
| Phosphorus | 40 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 11 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 4 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 5 mg |
Notes
Serve with bite-sized raw vegetables, crackers, or pita bread.
Recipes you may also like
- Fresh Tomato Salsa
- Creamy Dill Dip
- Tangy Dressing
- Mock Sour Cream
- Panned Cabbage
- South of the Border Dip
- Homemade Ranch Dressing
- Herbed Dip
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/curry-dip. Federal works are public domain in the United States.