Mock Sour Cream
Did you know cottage cheese, skim milk, and lemon juice can be thrown in a blender and taste just like sour cream? Enjoy this quick and easy recipe.
- Yield
- 10 servings
- Serving size
- 2 Tablespoons
- Rating
- 3.11 of 5 (27 ratings)
Food groups
Ingredients
- 1 cup low-fat cottage cheese (or fat-free)
- 2 tablespoons fat-free (skim) milk
- 1 tablespoon lemon juice
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine all in the blender and blend until smooth.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 19.83 |
| Total Fat | 0.52 g |
| Saturated Fat | 0.29 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 2.8 mg |
| Carbohydrates | 1.21 g |
| Dietary Fiber | 0.01 g |
| Total Sugars | 1.1 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.6 g |
| Calcium | 27 mg |
| Potassium | 34 mg |
| Sodium | 74.17 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 3 mg |
| Phosphorus | 37 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 18 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 2 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 4 mg |
Recipes you may also like
- Panned Cabbage
- Homemade Ranch Dressing
- Creamy Dill Dip
- Fresh Tomato Salsa
- Curry Dip
- Tangy Dressing
- Melon Salsa
- South of the Border Dip
Source
Recipe by: Creative Vegetable Cookery — North Dakota State University Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/mock-sour-cream. Federal works are public domain in the United States.