Tangy Dressing
This tasty, tangy dressing compliments salads that feature citrus fruit. Nutmeg adds an extra kick.
- Yield
- 20 servings
- Serving size
- 1 tablespoon
- Rating
- 3.70 of 5 (50 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
Ingredients
- 1/2 cup milk (evaporated skim)
- 6 us fluid ounces juice concentrate (frozen orange/pineapple, thawed)
- 1 teaspoon ground nutmeg (pinch)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix milk, concentrate, and nutmeg.
- Shake well before using.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 21.48 |
| Total Fat | 0.08 g |
| Saturated Fat | 0.04 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.25 mg |
| Carbohydrates | 4.57 g |
| Dietary Fiber | 0.13 g |
| Total Sugars | 3.93 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.74 g |
| Calcium | 23 mg |
| Potassium | 89 mg |
| Sodium | 8.02 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 6 mg |
| Phosphorus | 19 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 9 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 16 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 9 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 4 mg |
Notes
Use this dressing on your favorite salad, as a dip, or as an ingredient in this Summer Salad !
Recipes you may also like
- Curry Dip
- Fresh Tomato Salsa
- South of the Border Dip
- Creamy Dill Dip
- Herbed Dip
- Mock Sour Cream
- Panned Cabbage
- Homemade Ranch Dressing
Source
Recipe by: Creative Vegetable Cookery — North Dakota State University Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/tangy. Federal works are public domain in the United States.