Melon Salsa
Exploding with delicious summer flavors, this salsa recipe is amazing with whatever melon you have on hand.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 1/4 cup
- Rating
- 3.05 of 5 (42 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
Ingredients
- 2 cups fresh melon, seeded and chopped (use one kind or a combination of honeydew, cantaloupe, or watermelon)
- 1 cup cucumber, peeled, seeded, and chopped
- 1/4 cup onion, red or white, chopped
- fresh cilantro or mint (optional 2 tablespoon, chopped)
- 1/2 jalapeño, seeded and finely chopped (or hot sauce to taste)
- 1/4 cup lime juice or lemon juice
- 1 tablespoon sugar
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a medium size bowl, stir together all ingredients.
- Taste and season with more lemon or lime juice, sugar if needed.
- Cover and chill for at least 30 minutes.
- Serve with grilled or broiled fish or chicken.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 17.54 |
| Total Fat | 0.07 g |
| Saturated Fat | 0.02 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 4.42 g |
| Dietary Fiber | 0.35 g |
| Total Sugars | 3.6 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 0.25 g |
| Calcium | 4 mg |
| Potassium | 85 mg |
| Sodium | 5.76 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 5 mg |
| Phosphorus | 7 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 2 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 6 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 7 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 3 mg |
Notes
Caution: When handling hot peppers, the oils can cause burning and skin irritation. You can wear clean kitchen gloves or wash hands thoroughly after preparing. KEEP HANDS AWAY FROM EYES.
Recipes you may also like
- Mango Salsa
- Grape Salsa
- Curry Vegetable Dip
- Homemade Ranch Dressing
- Panned Cabbage
- Mock Sour Cream
- Creamy Dill Dip
- Fresh Tomato Salsa
Source
Recipe by: Montana State University Extension Service — Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/melon-salsa. Federal works are public domain in the United States.