Grape Salsa
A fruit-packed, refreshing twist on salsa. Perfect for topping tacos or scooping up with tortilla chips.
- Yield
- 16 Servings
- Serving size
- 2 Tablespoons
- Rating
- 3.40 of 5 (5 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
Ingredients
- 2 cups seedless grapes (cut up)
- 1/2 cup green onions (sliced)
- 1/2 cup Anaheim chili, fresh or canned (diced)
- 2 tablespoons cilantro (chopped)
- 2 tablespoons vinegar
- 1 clove garlic (minced or 1/4 teaspoon garlic powder)
- 1/2 teaspoon salt
- 1/8 teaspoon hot sauce
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine all ingredients in a medium bowl and mix well.
- Let stand at least 1 hour.
- Drain off excess liquid before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 16.23 |
| Total Fat | 0.06 g |
| Saturated Fat | 0.01 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 4.06 g |
| Dietary Fiber | 0.36 g |
| Total Sugars | 3.21 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.27 g |
| Calcium | 5 mg |
| Potassium | 61 mg |
| Sodium | 75.39 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 3 mg |
| Phosphorus | 7 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 5 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 7 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 10 mcg |
| Folate | 4 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 2 mg |
Notes
Try adding chopped cucumber for more crunch.
Recipes you may also like
- Curry Vegetable Dip
- Mango Salsa
- Melon Salsa
- Lemon Spinach
- Homemade Ranch Dressing
- Panned Cabbage
- Mock Sour Cream
- Creamy Dill Dip
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/grape-salsa. Federal works are public domain in the United States.