Salmon Patties
Tasty patties cooked in a skillet that are perfect topped with fresh lettuce, tomato, and a side of fresh or canned pineapple.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1 patty
- Rating
- 3.82 of 5 (630 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 3 ounces
Ingredients
- 1 can salmon, 16 oz
- 1 tablespoon lemon juice
- cold water
- minced celery (1/4 cup, optional)
- green pepper (1 tablespoon, optional)
- 1/2 medium onion
- 2 large eggs
- 1/3 cup bread crumbs or cracker crumbs
- 2 tablespoons all-purpose flour
- 1/8 teaspoon black pepper
- 1 tablespoon vegetable oil
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Wash fresh vegetables (if using).
- Collect, mince, and measure all ingredients before starting to prepare the recipe.
- Open salmon, and drain liquid into a liquid measuring cup.
- Add lemon juice and cold water to the salmon liquid to make 1/2 cup liquid total, and set aside.
- Put the salmon in a separate mixing bowl.
- Mix in the celery (if using), green pepper (if using), and onion.
- In another small bowl, beat the eggs.
- Then, add them to the salmon mixture.
- Add the bread or cracker crumbs, flour, pepper, and the salmon liquid mixture to the salmon mixture, and stir until all ingredients are mixed together.
- Use 1/3 cup measuring cup to measure salmon mixture.
- Shape into a 1/2 inch thick patty, and place on a plate.
- Repeat to make 6 patties.
- Heat the oil in a skillet over medium heat, then add 3 patties.
- Cook for about 2 to 3 minutes (or until golden brown) on each side.
- Remove patties from skillet, and place on a clean paper towel-lined plate to drain.
- Cook remaining 3 patties, then serve immediately.
- Refrigerate leftovers within 2 hours.
- Eat within 3 to 5 days .
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 178.48 |
| Total Fat | 7.3 g |
| Saturated Fat | 1.29 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 126.6 mg |
| Carbohydrates | 7.76 g |
| Dietary Fiber | 0.58 g |
| Total Sugars | 0.97 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 20.5 g |
| Calcium | 65 mg |
| Potassium | 286 mg |
| Sodium | 330.77 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 23 mg |
| Phosphorus | 224 mg |
| Selenium | 35 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 44 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 3.7 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 10 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 34 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 119 mg |
Recipes you may also like
- Apple Sandwiches
- Lemon Pepper Salmon Patties
- Fish with Spinach
- Vegetable and Rice Skillet Meal
- Brunswick Stew
- Chicken Cacciatore
- Caribbean Casserole
- Chicken Vegetable Soup with Kale
Source
Recipe by: Eat for Health Toolkit — Recipe by Missouri Nutrition Network — Optional additions from ONIE Project & Colorado State University Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/salmon-patties. Federal works are public domain in the United States.