Lemon Pepper Salmon Patties
With a mix of flaked salmon, breadcrumbs, mayonnaise, and egg, a simple fillet transforms into a tasty pan-seared patty!
- Yield
- 5 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 4.41 of 5 (27 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 3/4 cup breadcrumbs
- 1/4 cup light mayonnaise
- 1 egg, slightly beaten (can also use dried egg mix)
- 1/2 teaspoon lemon pepper
- 7 ounces frozen salmon, thawed, drained, and finely chopped (optional to remove the skin)
- Cooking spray
Directions
- Mix breadcrumbs, mayonnaise, egg, and lemon pepper in a medium bowl.
- Add salmon and mix.
- Measure 1/3 cup of salmon mixture (packed) and form into a round patty.
- Repeat until you have five salmon patties.
- Spray a skillet with cooking spray and set stove to medium heat.
- Place the salmon patties in the skillet and cook until light brown, 5–7 minutes.
- Flip the patties and cook on the other side until brown.
- Salmon should reach a final internal cook temperature of 145°F as measured with a food thermometer before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 177.54 |
| Total Fat | 8.8 g |
| Saturated Fat | 1.76 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 64.35 mg |
| Carbohydrates | 12.91 g |
| Dietary Fiber | 0.73 g |
| Total Sugars | 1.47 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 10.9 g |
| Calcium | 40 mg |
| Potassium | 178 mg |
| Sodium | 287.44 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 18 mg |
| Phosphorus | 132 mg |
| Selenium | 21 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 42 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 1.1 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 5 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 46 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 68 mg |
Recipes you may also like
- Apple Sandwiches
- Vegetable and Rice Skillet Meal
- Brunswick Stew
- Salmon Patties
- Fish with Spinach
- Chicken Vegetable Soup with Kale
- Chicken Cacciatore
- Caribbean Casserole
Source
Recipe by: Recipe adapted from Chickasaw Nation Nutrition Services, Get Fresh Initiative
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/lemon-pepper-salmon-patties. Federal works are public domain in the United States.