Banana Oat Cookies
With whole-grains, fruit, and no added sugar, these cookies make a healthy and tasty treat.
- Yield
- 25 Small Cookies
- Serving size
- 1 small cookie, 1/25 of recipe
- Rating
- 3.47 of 5 (90 ratings)
Food groups
Ingredients
- 1 cup banana, mashed, use overripe banana
- 1/2 cup yogurt, low-fat plain
- 1/4 cup water
- 1 cup quick oats (not "instant")
- raisins (1/2 cup, optional)
- sunflower seeds (1/2 cup, optional)
- cinnamon (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Make sure utensils and counter top are clean.
- Preheat oven to 375 °F. Mix mashed bananas with yogurt and water.
- Add quick oats.
- Mix well.
- Add optional raisins or sunflower seeds if you wish and mix well.
- Add optional cinnamon to taste if you wish and mix well.
- The batter should be thick and easily to scoop with a spoon.
- Grease a baking sheet.
- Place a tablespoon of dough on the sheet, press lightly a make a flat disk.
- Repeat with remaining dough.
- Refrigerate if any is remaining in the bowl.
- Bake at 375 °F for 20 minutes.
- Flip cookies over and return to oven to bake 15 minutes longer or until cookie are crisp.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 23.95 |
| Total Fat | 0.31 g |
| Saturated Fat | 0.09 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.29 mg |
| Carbohydrates | 4.55 g |
| Dietary Fiber | 0.48 g |
| Total Sugars | 1.8 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.75 g |
| Calcium | 11 mg |
| Potassium | 52 mg |
| Sodium | 3.72 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 8 mg |
| Phosphorus | 22 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 1 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 3 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 3 mg |
Recipes you may also like
- Hot Cornmeal Cereal
- Light as a Feather Whole Wheat Pancakes
- Oven-Baked Potato Pancakes
- Homemade Bagles
- Spinach Potato Pancakes
- Feather Rolls
- Sarah’s Green Bean Casserole
- Baked Tortilla Chips
Source
Recipe by: Adapted from University of Minnesota Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/banana-oat-cookies. Federal works are public domain in the United States.