Feather Rolls
Whole wheat flour increases the fiber in these dinner rolls. Dough can be used immediately or stored in the refrigerator for several days until you are ready to bake it.
- Yield
- 30 Servings
- Serving size
- 1 roll, 1/30 of recipe
- Rating
- 3.47 of 5 (34 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 4 cups flour, whole wheat
- 3/4 cup flour, all-purpose
- 1 1/4 tablespoons yeast, dry active
- 1 cup non-fat dry milk powder
- 1 1/2 cups warm water
- 1/3 cup oil
- 3 tablespoons sugar (or honey)
- 2 eggs, large (or 4 egg whites)
- 1 teaspoon salt
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix 2 1/2 cups whole wheat flour, dry yeast, and non-fat dry milk in large mixer bowl.
- Add water, oil, and sugar (or honey).
- Mix well 1 to 2 minutes.
- Turn off mixer, cover, and let dough sit for 10 minutes.
- Add eggs and salt.
- Turn on mixer.
- Add remaining flour, 1 cup at a time, until dough begins to form a ball.
- Knead for 5 to 6 minutes.
- Dough should be very soft and manageable.
- Stiff dough produces heavy, dry rolls.
- If dough stiffens while mixing, drizzle a little warm water over dough as it kneads.
- Dough may be used immediately or covered and stored in the refrigerator for several days.
- Lightly oil hands and counter top if needed.
- Shape immediately into rolls.
- Let rise until very light.
- Bake at 350 °F for 18 to 20 minutes.
- Do not overbake.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 107.56 |
| Total Fat | 3.29 g |
| Saturated Fat | 0.53 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 14.15 mg |
| Carbohydrates | 16.56 g |
| Dietary Fiber | 1.93 g |
| Total Sugars | 2.51 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 3.87 g |
| Calcium | 37 mg |
| Potassium | 111 mg |
| Sodium | 96.25 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 26 mg |
| Phosphorus | 92 mg |
| Selenium | 13 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 21 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 31 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 20 mg |
Notes
* Children under the age of one should not consume honey.
Recipes you may also like
- Sarah’s Green Bean Casserole
- Baked Tortilla Chips
- Spinach Potato Pancakes
- Homemade Bagles
- Cabbage Roll Casserole
- Grandma's Stuffing
- French Toast
- Sweet Potato Casserole
Source
Recipe by: USDA Supplemental Nutrition Assistance Program (SNAP)
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/feather-rolls. Federal works are public domain in the United States.