Homemade Bagles
Did you know that you can make your own fresh, delicious, whole-grain rich bagels at home? This recipe makes enough to share with family and friends, or to freeze the extras.
- Yield
- 16 Bagels
- Serving size
- 1 bagel
- Rating
- 3.96 of 5 (50 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 2 tablespoons sugar
- 1 tablespoon yeast
- 1 1/2 cups warm water
- 2 cups whole wheat flour
- 1 1/4 cups all-purpose flour
- 1 teaspoon canola oil (or cooking oil of your choice)
- cinnamon (optional)
- sugar (optional)
- salt (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a bowl mix sugar, yeast, water, and flours together to make dough.
- Rub inside of another bowl with oil.
- Place dough in bowl and flip to coat with oil.
- Let rise 30 minutes.
- Punch down dough and divide into 16 portions.
- Shape into a ball and poke a hole through the middle with your fingers.
- Place on a well-greased baking sheet and cover with a clean dish towel to rise again for 15 to 20 minutes.
- Put 2 inches of water in a pot and heat to boiling.
- Using a slotted spoon, gently place each bagel into a rapidly boiling water for 1 minute on each side.
- Remove and dry on a towel.
- Place back on baking sheet.
- If desired, sprinkle bagels with cinnamon/sugar or salt.
- Bake at 475 °F for 8 to 12 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 97.88 |
| Total Fat | 0.82 g |
| Saturated Fat | 0.11 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 20.11 g |
| Dietary Fiber | 2.07 g |
| Total Sugars | 1.65 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 3.29 g |
| Calcium | 7 mg |
| Potassium | 72 mg |
| Sodium | 1.79 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 23 mg |
| Phosphorus | 69 mg |
| Selenium | 13 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 53 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 6 mg |
Recipes you may also like
- Spinach Potato Pancakes
- Feather Rolls
- Sarah’s Green Bean Casserole
- Oven-Baked Potato Pancakes
- Baked Tortilla Chips
- Light as a Feather Whole Wheat Pancakes
- Cabbage Roll Casserole
- Grandma's Stuffing
Source
Recipe by: Originally named "Yummy Bagels" Adapted from: Cooking For You or Two — University of Wyoming Extension — Cent$ible Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/homemade-bagels. Federal works are public domain in the United States.