Light as a Feather Whole Wheat Pancakes
Adding more whole grains to your diet is easy with this tasty pancake recipe.
- Yield
- 12 Servings
- Serving size
- 1 4" pancake, 1/12 of recipe (48g)
- Rating
- 3.25 of 5 (91 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 1 1/3 cups whole wheat flour
- 1 1/2 teaspoons baking powder
- 1/4 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon baking soda
- 1 egg, large
- 3 teaspoons brown sugar (1 tablespoon, packed)
- 1 1/3 cups buttermilk, 1%
- 1 tablespoon oil
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat griddle.
- In medium bowl, stir or sift dry ingredients together.
- In a separate bowl, beat egg, buttermilk, brown sugar, and oil together.
- Stir into dry ingredients just until moistened; batter should be slightly lumpy.
- Pour 1/4 cup batter for each pancake onto sprayed or seasoned hot griddle.
- Flip the pancake when bubbles appear on surface; turn only once.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 77.21 |
| Total Fat | 2.2 g |
| Saturated Fat | 0.53 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 18.21 mg |
| Carbohydrates | 12.2 g |
| Dietary Fiber | 1.42 g |
| Total Sugars | 2.63 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 3.17 g |
| Calcium | 73 mg |
| Potassium | 96 mg |
| Sodium | 182.5 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 22 mg |
| Phosphorus | 92 mg |
| Selenium | 10 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 11 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 10 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 23 mg |
Recipes you may also like
- Hot Cornmeal Cereal
- Oven-Baked Potato Pancakes
- Homemade Bagles
- Spinach Potato Pancakes
- Feather Rolls
- Sarah’s Green Bean Casserole
- Baked Tortilla Chips
- Cabbage Roll Casserole
Source
Recipe by: Now Serving Whole Grains — North Dakota State University Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/light-feather-whole-wheat-pancakes. Federal works are public domain in the United States.