Spinach Potato Pancakes
This versatile veggie dish makes a tasty snack or appetizer. Serve with applesauce on the side.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 2.95 of 5 (62 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 2 cups zucchini, shredded
- 1 medium potato, peeled and shredded
- 1/4 cup medium onion, finely chopped
- 1/4 teaspoon salt
- 1/4 cup whole wheat flour
- 1 1/2 cups spinach leaves, chopped and steamed
- 1/2 teaspoon black pepper
- 1/4 teaspoon ground nutmeg
- 1 egg, beaten
- applesauce (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine the first eight ingredients in a bowl.
- Stir in egg and mix well.
- Drop batter in 1/4 cup sizes onto a well-greased hot griddle and flatten to form patties.
- Fry until golden brown; turn and cook until the second side is lightly browned.
- Drain on paper towels and serve with applesauce, if desired.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 101.33 |
| Total Fat | 1.77 g |
| Saturated Fat | 0.54 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 51.38 mg |
| Carbohydrates | 17.95 g |
| Dietary Fiber | 2.73 g |
| Total Sugars | 2.51 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 4.62 g |
| Calcium | 35 mg |
| Potassium | 465 mg |
| Sodium | 180.6 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 44 mg |
| Phosphorus | 106 mg |
| Selenium | 9 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 52 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 45 mcg |
| Folate | 43 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 57 mg |
Recipes you may also like
- Vegetable Medley with Salsa Dip
- Homemade Bagles
- Cucumber, Yogurt and Herb Dip
- Fruit Juice Slush
- Rainbow Veggie Salad
- Feather Rolls
- Sarah’s Green Bean Casserole
- Vegetable Stew
Source
Recipe by: University of Maine Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/spinach-potato-pancakes. Federal works are public domain in the United States.