Fruit Juice Slush
Blending your favorite fruit juice concentrate with ice and water will give you a quick and refreshing drink on a warm day.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1 cup prepared slush, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.97 of 5 (126 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 cups
Ingredients
- 12 fluid ounces 100% fruit juice concentrate
- 12 fluid ounces water
- 3 cups ice
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a blender, place juice concentrate, water, and half of ice.
- To prevent spillage, do not pass the top line of the blender.
- Blend while gradually adding remaining ice.
- Serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 106.56 |
| Total Fat | 0.18 g |
| Saturated Fat | 0.04 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 25.34 g |
| Dietary Fiber | 0.72 g |
| Total Sugars | 21.38 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.73 g |
| Calcium | 31 mg |
| Potassium | 453 mg |
| Sodium | 9.64 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 26 mg |
| Phosphorus | 44 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 9 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 104 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 55 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 14 mg |
Notes
Use any flavor of juice concentrate. If slush is too thick, add more water.
Recipes you may also like
- Sarah’s Green Bean Casserole
- Vegetable Medley with Salsa Dip
- Spinach Potato Pancakes
- Cucumber, Yogurt and Herb Dip
- Apple-Stuffed Squash
- Broiled Tomatoes and Cheese
- Lentil Stew
- Rainbow Veggie Salad
Source
Recipe by: Lifeskills in Food Education, Food Skills Cookbook — University of Hawaii at Manoa Cooperative Extension — Food Stamps Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fruit-juice-slush. Federal works are public domain in the United States.