Cucumber, Yogurt and Herb Dip
Lemon and dill combined with low-fat yogurt make this a flavorful and healthy dip. Serve it with your favorite vegetables.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.16 of 5 (183 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 2 medium cucumbers
- 2 cups low-fat plain yogurt
- 1/2 cup fat-free sour cream
- 1 tablespoon lemon juice
- 1 tablespoon fresh dill
- 1 clove garlic, chopped
- 1 cup cherry tomatoes
- 1 cup broccoli florets
- 1 cup baby carrots
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Peel, seed, and grate one cucumber.
- Slice other cucumber and set aside.
- Mix yogurt, grated cucumber, sour cream, lemon juice, dill, and garlic in a serving bowl.
- Chill for 1 hour.
- Arrange sliced cucumbers, tomatoes, broccoli, and carrots on a colorful platter.
- Serve with cucumber dip.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 97.49 |
| Total Fat | 1.54 g |
| Saturated Fat | 0.87 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 6.7 mg |
| Carbohydrates | 15.65 g |
| Dietary Fiber | 1.65 g |
| Total Sugars | 8.93 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 6.21 g |
| Calcium | 203 mg |
| Potassium | 498 mg |
| Sodium | 107.86 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 33 mg |
| Phosphorus | 178 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 208 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 23 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 31 mcg |
| Folate | 34 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 27 mg |
Notes
Watch how to make this kid-friendly recipe on YouTube .
Recipes you may also like
- Rainbow Veggie Salad
- Spinach Potato Pancakes
- Vegetable Stew
- Vegetable Medley with Salsa Dip
- Fruit Salad with Jicama
- Fruit Juice Slush
- Sarah’s Green Bean Casserole
- Sweet Acorn Squash
Source
Recipe by: More Matters Recipes — US Department of Health and Human Services — Centers for Disease Control and Prevention (CDC)
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cucumber-yogurt-and-herb-dip. Federal works are public domain in the United States.