Snappy Cole Slaw
Make this coleslaw in a snap. This tasty coleslaw can be doubled easily and made a day in advance to let the flavors blend.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 3/4 cup coleslaw, 1/4 of recipe
- Rating
- 3.43 of 5 (42 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 2 cups cabbage, shredded
- 1/4 cup cider vinegar
- 1/4 cup water
- 2 tablespoons sugar
- 1/2 teaspoon mustard
- 1/4 teaspoon black pepper
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Wash and shred the cabbage with a knife or grater.
- Put in a mixing bowl.
- Bring the vinegar and water to a boil in the saucepan.
- Remove from heat and add the sugar, mustard, and black pepper to the saucepan.
- Continue to cook this mixture in the saucepan until the sugar is dissolved and hot, then pour over the shredded cabbage.
- Toss.
- Refrigerate until chilled to blend flavors.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 40.25 |
| Total Fat | 0.09 g |
| Saturated Fat | 0.02 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 9.1 g |
| Dietary Fiber | 1.19 g |
| Total Sugars | 7.75 g |
| Added Sugars included | 6 g |
| Protein | 0.62 g |
| Calcium | 21 mg |
| Potassium | 90 mg |
| Sodium | 16.42 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 7 mg |
| Phosphorus | 14 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 2 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 16 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 34 mcg |
| Folate | 19 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 5 mg |
Notes
Refrigeration is needed before serving.
Recipes you may also like
- Chili Bean Dip
- Tasty Veggie Dip
- Vegetable Dipping Sauce
- Baked Squash with Apples and Spices
- Honey Milk Balls
- Spicy Okra
- Mango Salsa
- Spicy Carrots and Squash
Source
Recipe by: Eating Right Is Basic — Michigan State University Cooperative Extension Service — Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/snappy-cole-slaw. Federal works are public domain in the United States.